Artykuły

Inauguracja roku kulturalnego Warszawskie nagrody dla twórców

"Prze­łamywanie barier i niechęci wewnątrzśrodowiskowych to jedno z najważniejszych zadań w nowym sezonie kulturalnym. Konsolidacja kultury polskiej leży bowiem nie tylko w inte­resie ludzi zawodowo nią się parających, lecz także, a może przede wszystkim odbiorców - naszego społeczeństwa."

W ten sposób Michał Szym­borski, wiceprezydent Warsza­wy rozpoczął uroczystość wrę­czenia nagród za najwybit­niejsze dokonania artystyczne w minionym sezonie. Prze­mówienie było bardzo zwię­złe, podobnie jak przyjęta z dużym zainteresowaniem wy­powiedź pani minister kultury i sztuki Izabeli Cywińskiej. Zgodziła się ona z Michałem Szymborskim, że kultura jest ta dziedzina, w której nasz dystans do innych krajów wy­daje się najkrótszy.

W wielu przypadkach tego dystansu wręcz nie ma - do­dała pan: minister - jesteśmy w czołówce. Mam jednak oczy­wiście świadomość, że budowa­nie kultury polskiej w obec­nej, jakże marnej sytuacji fi­nansowej państwa nie będzie łatwe. Dlatego nie mogę pozo­stać z Wami podczas tej uro­czystości. Biegnę starać się o pieniądze...

W dziedzinie teatru przyzna­no następujące nagrody: Ta­deuszowi Łomnickiemu za ro­lę Feuerbacha w spektaklu "Ja Feuerbach" T. Dorsta. Ta­deusza Kościuszki w "Lekcji polskiego" A. Bojarskiej i Bo­hatera w "Kartotece" T. Ró­żewicza na scenach teatrów: Dramatycznego. Powszechnego i Studio; Joannie Szczepkow­skiej za rolę Emilii Zeltner w "Lekcji polskiego" A. Bojarskiej w Teatrze Powszech­nym; Kazimierzowi Kaczorowi za rolę Browarnika w "Au­diencji" Vaclava Havla w Te­atrze Powszechnym: Janowi Englertowi za rolę Chlestakowa w "Rewizorze" M. Gogo­la w Teatrze Polskim; Rudol­fowi Zioło za reżyserię "Wujaszka Wani" A. Czechowa w Teatrze Powszechnym; Wojcie­chowi Młynarskiemu za cykl spektakli śpiewanych na scenie Teatru Ateneum; Andrzejowi Strzeleckiemu za program arty styczny Teatru Rampa na Targówku; twórcom i wyko­nawcom "Zimny żal" na ręce Magdy Umer i Jeremiego Przybory. W dziedzinie muzyki (po raz pierwszy): Teatrowi Wielkiemu za "Pierścień Nibelunga" R. Wagnera - wybitną realizację sezonu 1983/89; Stefanowi Sut­kowskiemu za stworzenie i wybitne efekty artystyczne osiągnięte w ciągu wielu lat prowadzenia Warszawskiej Opery Kameralnej.

W dziedzinie literatury: Le­sławowi BarteLskiemu za osiąg­nięcia w dziedzinie twórczości literackiej, szczególnie za "pisarstwo pamięci" i księgę "Pieśń niepodległa"; Jerzemu Waldorffowi za cykl tomów wspomnieniowych.

W dziedzinie plastyki: Tere­sie Pągowskiej za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa; Stasysowi Eidrigeviciusowi za osiągnięcia w dziedzinie grafi­ki; Barbarze Levittoux-Świderskiej za osiągnięcia w dziedzinie tkaniny; Maciejowi Szad­kowskiemu za osiągnięcia w dziedzinie rzeźby; Edwardowi Hartwigowi za osiągnięcia w dziedzinie fotografiki, Krzysztofowi Jabłońskiemu za osiąg­nięcia w dziedzinie fotografiki.

Wyróżniono także nagrodami trzy najlepsze Książki Roku: "Urodził go niebieski ptak" Stefanii Grodzieńskiej, "Lata pozłacane, lata szare" Stefana Kisielewskiego i "Nieprzewi­dziane przygody" Józefa Kuropieski.

Po raz czwarty uhonorowa­no również twórców najlep­szych imprez plenerowych z Warszawy i województwa war­szawskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji